Co zrobić z gruzem po remoncie?
Każdy remont generuje dużą ilość odpadów określanych jako kłopotliwe, tzn. takie, których nie można tak po prostu wyrzucić do śmietnika komunalnego. Będą to różnego rodzaju śmieci wielkogabarytowe, takie jak stare meble oraz – przede wszystkim – gruz budowlany. Jak pozbyć się go szybko, skutecznie i zgodnie z prawem?
Czym jest gruz budowlany i dlaczego nie wolno wyrzucać go do śmietnika komunalnego?
Gruz poremontowy to grupa odpadów, którą tworzą potłuczone wyroby ceramiki budowlanej (cegieł, bloczków i pustaków, dachówek, płytek ceramicznych) oraz betonowe fragmenty konstrukcji. Te elementy tworzą tzw. gruz budowlany czysty. Wraz z pozostałymi śmieciami powstałymi podczas budowy lub remontu (np. płytami gipsowo-kartonowymi, plastikiem, farbami), stanowią zmieszane odpady budowlane.
Wyrzucanie tego rodzaju odpadów do śmietnika komunalnego jest zabronione i zagrożone karą finansową. Śmieci budowlane i poremontowe nie mogą także zalegać luzem na posesji (mandat do 1 500 zł), a tym bardziej nie wolno porzucać ich na przykład w lesie (mandat do 5 000 zł i więcej).
Co zatem zrobić z gruzem po remoncie?
Aby usunąć gruz budowlany zgodnie z obowiązującym prawem, konieczne jest wynajęcie kontenera od wyspecjalizowanej w tym firmy. To wbrew pozorom bardzo proste – całą sprawę możemy załatwić bez wychodzenia z domu – telefonicznie lub mailowo.
W Eko-Logis większość zamówień realizujemy jeszcze tego samego dnia. Wystarczy do nas zadzwonić, wskazać potrzebny rozmiar kontenera, rodzaj składowanych odpadów oraz termin jego przywiezienia i wywiezienia. Kontener na gruz można zamówić w różnych wariantach gabarytowych. W użytku prywatnym, do niewielkich remontów wystarczy pojemność 2,5 lub 3,5 m³. Bardziej zaawansowane prace remontowe, zakładające np. wyburzenia ścian będą wymagały większego pojemnika 5,5 m³, lub nawet 7 m³. Jeśli nie wiesz, jaka wielkość kontenera będzie odpowiednia dla Ciebie, skorzystaj z porady naszych fachowców.
Niewielką ilości odpadów po remoncie można je oddać do punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK). Jest to jednak niewygodne, ponieważ odpady musimy we własnym zakresie dostarczyć do miejsca ich zbiórki. Przy większej ilości śmieci budowlanych – które są nieporęczne i bardzo ciężkie – jest to niemal niewykonalne.
Jaki rodzaj kontenera na gruz wybrać?
Zamawiając kontener na gruz, możemy dobrać jego rodzaj do konkretnego rodzaju odpadów. W Eko-Logis wywozimy i utylizujemy:
- Odpady powstałe podczas budowy i remontu (w tym przede wszystkim gruz budowlany, elementy betonowe, ceramikę czy cegły).
- Różnego rodzaju odpady sezonowe, w tym ziemię, roślinność (gałęzie, korzenie, trawę) i inne.
- Wszelkiego rodzaju odpady wielkogabarytowe, takie jak zużyty sprzęt AGD, meble, czy armaturę sanitarną.
W zależności od potrzeb możemy wynająć kontener na gruz czysty (tylko odpady budowlane, bez zanieczyszczeń i innych elementów), lub kontener na odpady zmieszane, który pozwala składować śmieci różnego pochodzenia w jednym miejscu.