Czym są zmieszane odpady opakowaniowe?

Czym są zmieszane odpady opakowaniowe?

Odpady zmieszane to złożona frakcja śmieci – mówimy o niej, gdy różne materiały (w tym przypadku opakowaniowe) trafiają do jednego strumienia bez wcześniejszej segregacji. Zmieszane odpady opakowaniowe są często wytwarzane przez firmy produkcyjne, ekipy budowlane czy osoby fizyczne (np. w trakcie remontu). Takie odpady powinny być odbierane przez uprawnione do tego firmy i składowane wg specjalnych zasad. Co warto wiedzieć na ten temat?

Co rozumiemy przez zmieszane odpady opakowaniowe?

Zmieszane odpady opakowaniowe obejmują opakowania wykonane z różnych materiałów – takich jak plastik i inne tworzywa, karton, szkło, metal – które nie zostały posegregowane przed wyrzuceniem. Co je łączy to fakt, że są używane jako opakowania, jednak w tym przypadku segregacja jest prowadzona na podstawie funkcji, a nie materiału, z jakiego opakowanie jest wykonane.

W kontekście gospodarstw domowych komunalne odpady opakowaniowe najczęściej trafiają do pojemników na tworzywa sztuczne, metale czy szkło – segregacja jest prowadzona na podstawie materiału. Jednak w sektorze przemysłowym i budowlanym odpady opakowaniowe często traktuje się zbiorczo, tzn. wyrzuca się je do jednego kontenera jako zmieszane odpady opakowaniowe. Segregacją zajmuje się wtedy firma odbierająca takie odpady. Wywóz odpadów opakowaniowych to jedna z usług EKO-LOGIS (mamy własną instalację do odzysku takich odpadów, co pozwala na ich skuteczniejszy recykling). Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z nami

Przykłady zmieszanych odpadów opakowaniowych w przemyśle, sprzedaży czy budownictwie

W firmach produkcyjnych i budowlanych znaczący udział w strumieniu odpadów mają materiały opakowaniowe, które pochodzą z dostaw surowców, materiałów budowlanych, narzędzi i komponentów. To na przykład:

  • folie stretch zabezpieczające palety,
  • kartony i pudełka po narzędziach lub sprzęcie,
  • opakowania po chemikaliach budowlanych,
  • wiadra, beczki, duże worki,
  • drewniane palety (choć nie zawsze uznaje się je za odpady opakowaniowe).

W warunkach profesjonalnej produkcji lub na dużych placach budowy bardzo trudno segregować. To samo dotyczy dużych firm czy magazynów. Wtedy najczęściej korzysta się z firm zewnętrznych, które zajmują się prawidłową segregacją – odbierają odpady nieposegregowane i we własnym zakresie zajmują się ich przygotowaniem do prawidłowego przetworzenia (podziałem na różne frakcje odpadów, recyklingiem lub utylizacją).

Jakie rozwiązanie wybrać? 

W sektorze przemysłowym oraz budowlanym wolumeny opakowań są znacznie większe niż w gospodarstwach domowych. Firma (np. budowlana, produkcyjna) może segregować odpady w momencie ich powstawania lub – jeśli jest to niemożliwe, zbyt czasochłonne lub kosztowne – wynająć kontener na zmieszane odpady opakowaniowe.